Ha megtesszük a megfelelő intézkedéseket lakásunk vagy bérbe adott ingatlanunk biztosítása érdekében, jelentős (anyagi) károkat előzhetünk meg. Az alábbiakban ötleteket adunk, melyek segítségével – egy jól összeállított lakásbiztosítás megkötésén túl – megóvhatjuk otthonunkat a zord időjárás veszélyeitől.
Csőfagyás, jégtorlasz – a százezer forintos károk „melegágya”
A hideg időjárás veszélyt jelenthet a nem megfelelően szigetelt vízcsövekre és vízórákra. A vezetékek időben történő téliesítése fontos feladat, a közelgő hideg időjárás és a fagy komoly károkat okozhat a fagy ellen nem védett vízhálózatban és azokban a vízmérő órákban, amelyek fűtetlen helyiségekben vagy a szabadban vannak. A nem megfelelő mélységben elhelyezett csövekben úgynevezett jégdugó keletkezik, melynek hatására elrepedhet a vezeték, sérülhet a padló és a fal. A csövek hőszigetelő anyaggal való körbetakarása védelmet nyújthat a vezetékek elfagyása ellen.
Mivel az elfagyott vezeték kiásása, javítása, az elfolyt víz mennyisége több százezer forintos kárt is jelenthet, a megelőzés és a megfelelő biztosítás többszörösen megtérül. A megfelelő lakásbiztosítás segíthet a károk helyreállításában, beleértve a vízvezetékek javítását vagy cseréjét, a károsodott falak és padlók javítását is.
Válasszunk a modern fűtéstechnikai megoldások közül!
Használjunk intelligens radiátort, termosztátot, hozzá pedig időzítőt, hogy a fűtést a szükséges időszakra és hőmérsékletre szabályozhassuk. Ne fűtsük feleslegesen az üres helyiségeket, ha pedig otthon vagyunk, inkább öltözzünk rétegesen, hiszen ezzel is takarékoskodhatunk!
Szigeteljünk!
A különféle hőszigetelési megoldások az ablakok és ajtók körül (pl. ablakszigetelő fólia, habszalag, szilikon tömítőgumi) csökkentik a hideg levegő beáramlását. Győződjünk meg róla, hogy az ablakok és az ajtók megfelelően zárnak, szükség esetén állítsuk be a nyílászárókat és cseréljük ki a tömítéseket! Ebben kérjük szakember segítségét is. Megéri: egy jól szigetelt ház rezsiköltsége alacsonyabb, értéke pedig magasabb.
Ne adjunk esélyt a penésznek!
Tartós nedvesség hatására egyrészt csökken a tömítések hőszigetelő képessége, másrészt a magas páratartalom a falak penészesedéséhez vezet. Egy páramentesítővel szárazon tartható a lakás, a fürdőszobába és a konyhába pedig érdemes beszerelni egy-egy automatikus elszívó ventilátort, hogy ne kelljen az ablakokat nyitogatni a téli mínuszokban. Ezek az apró változtatások hosszú távon megtakarítást jelentenek a fűtésszámlában és minimalizálhatják a hidegebb idő okozta károkat.
Karbantartás és ellenőrzés
A rendszeres karbantartás segít megelőzni a hideg idő okozta amortizációt. Mindig tartsuk tisztán az ereszeket, ellenőrizzük rendszeresen a tetőt, a falakat, a kéményt, a szellőzőket! Ellenőrizzük azt is, hogy van-e rajtuk repedés vagy sérülés! A kisebb sérüléseket időben javítsuk ki, a kis repedésekbe bejutó víz, ha megfagy, tovább repeszti azt és súlyosbítja a meglévő károkat. Ne feledkezzünk meg a kerti csapról sem – zárjuk el, még a fagyok beköszönte előtt! Ugyanilyen fontos a fűtésrendszer felülvizsgálata - szintén a fűtési szezon előtt.
Lakásbiztosítás személyre szabott fedezettel
Sokan csak a káreseményt követően szembesülnek azzal, hogy egy komolyabb csőtörés esetén a biztosító nem a teljes kárt téríti meg, mert a szerződésbe korábban belefoglalt összegeket nem aktualizálták, így a lakás alulbiztosítottá vált. A jól megkötött lakásbiztosítás viszont segít a hideg időjárással összefüggő károk helyreállításában, sőt, ha a kár miatt otthonod lakhatatlanná válik, a lakásbiztosítás segíthet az ideiglenes lakhatási költségek fedezésében is.
A megfelelő lakásbiztosítás kiválasztása és a megfelelő fedezetek összeállítása kulcsfontosságú a hideg időjárással összefüggő károk elleni védelemben is.
Tudd biztonságban otthonodat télen is!
Válaszd a megfelelő lakásbiztosítást, vedd igénybe a lakásbiztosítás-kalkulátorunkat!